Skip to content

Máte doma záškoláka?

2 měsíci ago

469 words

Nejdříve zjistěte příčinu, proč chodí vaše dítě za školu. Důvodů může být mnoho, například i přísná výchova. Často se stává, že rodiče nutí děti navštěvovat obor, který je pro děti samotné nezajímavý a pak tam chodí s odporem. Tresty ani podplácení problém záškoláctví neřeší. Každý případ je individuální. Psychologové nedoporučují, aby rodiče za dítě nebo teenagera něco žehlili, ale spíše nechali děti převzít odpovědnost za své chování.

vstup do školy

Proč školu odmítá?

Co však udělat, když se dítě bojí chodit do školy, protože ho tam šikanují, má strach z učitelky nebo se mu škola nelíbí? Zjistěte příčinu odmítání školy. Pokud jde o šikanu, kontaktujte školu. Dítěti může pomoci psycholog. Poradí mu, jak situaci vyřešit a uvědomit si svou hodnotu a silné stránky. Důležité je, abyste reagovali okamžitě. Změna školy v tomto případě situaci neřeší.
malý školák

Kategorie záškoláctví

Pravé záškoláctví: Dítě do školy nechodí, ale vy o tom nemáte ani tušení.

Záškoláctví s vědomím rodičů: O tom, že vaše dítě občas nejde do školy, i když k tomu nemá vážný důvod, víte, a dokonce ho v tom někdy podporujete. Stačí, když ho necháte doma, protože má svátek, nebo potřebujete jeho pomoc v domácnosti.

Záškoláctví s lhaním rodičů: Dítě na vás zahraje, že mu je špatně, ale jemu se prostě nechce jít do školy, protože se chce vyhnout písemce.

Interní záškoláctví nebo útěky ze školy: Spočívají v tom, že dítě sice přijde do školy, ale v průběhu dne si udělá "pauzu". Schová se v prostorách školy nebo z ní odejde pryč.

Strach z učitele

Dítě může mít strach z učitele, proto se vyučování může stát pro něj trápením. Pomůže, pokud si s dítětem promluvíte a zjistíte důvod strachu. Dítě mohlo prožít konflikt s učitelem, ale může mít i pocit, že učitel je stále nasupený, špatný a nepřístupný. Pomůže, pokud mu vysvětlíte, že i učitel může mít špatný den a osobní problémy, proto nemá vždy náladu usmívat se. Ať si představí učitelku například v komické situaci, určitě mu to pomůže.